Microsoft Office training

Thanks to many years of experience with teaching MS Office, I will teach you to work more efficiently in Excel, Word, PowerPoint, Access, Visia or Outlook.

Take a look at the offerDownload the catalog

Office training

Live training inside your company.

Online training

Distance learning through Teams, Meets or Zoom.

More info

E-learning

Unique videos with certificate.

UmimExcel.cz

Safe and modern form of education.

Go to UmimExcel.cz

VBA programming


I will create macros for process automation.

Making of databases

Efficient custom databases in Access.

More info

Bc. Petr Kohoutek

trainer

I am a certified lecturer with many years of experience. I will gladly give you my experience.

The cooperation with Petr was excellent. It accurately captured our needs and critically recommended other improvements for our goal (database).

Soňa H.

GSK

For more than 10 years in corporations, I have undergone many trainings, however, Peter's training has no competition. Pleasant and professional demeanor, the ability to explain the issue to people with minimal experience. Perfect organization and clear materials made the training a pleasant day, during which we obtained the maximum possible information. I highly recommend to everyone !!

Jiří M.

T-Mobile

E-learning

Nejucelenější balíček výkladových online kurzů Excelu na českém internetu, s neomezeným přístupem, certifikátem a příklady ke stažení u každého kurzu.

Balíček online kurzů Wordu od začátečníka až po profíka. Naučte se plně využít textový editor pro úpravu krátkých i dlouhých dokumentů.

Nejrozsáhlejší online kurz Accessu na českém internetu nabízí komplexní seznámení s tvorbou databází. Je s neomezeným přístupem a certifikátem.

Pro kancelářskou praxi využijte tento unikátní balíček online kurzů „pro středně pokročilé“. Balíček obsahuje kurz Wordu, Excelu, PowerPointu a Outlooku.

Recent posts

Pomoc školám v souvilosti s nemocí COVID-19

Do akce s přístupem k online kurzům na UmimExcel.cz zdarma se zapojily desítky škol a tisíce žáků spolu s učiteli. Jednotlivci i společensky odpovědně firmy, které si kupují online kurzy, pomáhají poskytovat tuto službu školám levně na celý rok i nadále. Připojte se i Vy, pomozte rozšířit výukové možnosti dalším dětem i učitelům a kupte si online kurz. Doporučuje i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) ve svém projektu #nadálku

Scroll to Top