Vyzkoušejte Windows 10 a Office 2016

Jste fanoušci do novinek v oblasti software? V tomto návodu najdete užitečné informace o tom, jak získat a vyzkoušet zdarma nový operační systém Windows 10 a kancelářský balík Microsoft Office 2016 ještě před vydáním ostré verze. Veškeré odkazy vedou na oficiální zdroje. Pokud vás článek zaujal, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky svým známým.

Windows 10 Insider Preview

Chcete-li si zdarma vyzkoušet nový Windows 10, doporučuji jej nainstalovat “virtuálně” pomocí programu VirtualBox (zdarma ke stažení zde). Tento postup by měl dělat pouze zkušený uživatel.

 1. Stáhněte si VirtualBox a nainstalujte jej na počítač.
 2. Vytvořte v něm nový virtuální systém typu Windows 10 (dále jen VM = virtual machine).
 3. Budete potřebovat instalační disk ISO, který si zdarma stáhněte přímo ze stránek Windows Insider.
 4. Zvolte instalační disk jako bootovací medium pro VM a systém nainstalujte.

 

Novinky ve Windows 10

První rok po uvedení na trh bude Windows 10 k mání pro domácí uživatele zcela zdarma, to platí pro současné majitele Windows 7 či Windows 8, a dokonce i pro nelegální kopie (zde Microsoft přimhouří oči). Instalaci nabídne systém jako kteroukoliv aktualizaci pomocí služby Windows Update. Datum vydání je plánováno na léto 2015. Microsoft změnil strategii verzování Windows a chce, aby od této chvíle měli uživatelé zkrátka “Windows”, novější verze budou na Windows 10 totiž instalovány opět přes Windows Update.

Mezi hlavní novinky, kterých si všimnete na první pohled, patří:

 • nová nabídka Start s aplikacemi ze Storu, jde o jakýsi hybrid rozhraní Metro z Windows 8 a klasickou nabídku Start
 • nový obchod Store
 • podpora virtuálních ploch (známe z Linuxu)
 • nové systémové ikony (hodně diskutovaný je zejména obrázek koše na ploše)
 • nové vyhledávání
 • hlasová asistentka Cortana (v češtině pravděpodobně nebude dostupná)
 • nové rozhraní nastavení počítače
 • nový prohlížeč Edge (dříve označen jako Project Spartan)
 • aktualizace systému a zabezpečení možno nastavit na “rychlý” či “pomalý” režim (ten bude dodávat aktualizace se zpožděním)
 • stále přibývají změny, takže na finální možnosti si budeme muset počkat až do vydání ostré verze…

Office 2016 Preview

V květnu Microsoft uvolnil k testování pro všechny Office 2016 Preview. Je tak možno vyzkoušet zdarma všechny aplikace, které v sobě tento nejpoužívanější kancelářský balík má. O připravovaných změnách jste se již mohli dočíst v dřívějším článku.

K instalaci budete potřebovat instalační soubor, který si stáhněte zdarma na stránkách Microsoft Office 2016. Po jeho spuštění se začnou stahovat potřebné soubory a instalace bude probíhat na pozadí, což je také jedna z novinek. Doporučuji opět instalovat spíše na virtuálním systému, třeba rovnou s Windows 10 viz výše.

Po dokončení instalace a spuštění některého produktu (např. Excelu) se po vás bude chtít zadat kód. Můžete použít tento klíč, který aplikaci aktivuje na 180 dnů:
NKGG6-WBPCC-HXWMY-6DQGJ-CPQVG

Office 2016 Preview
Office 2016 Preview

One Comment

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top