Hranaté závorky u citací

Při psaní vaší diplomové práce budete pravděpodobně používat citace. Když využijete nástroj Citace a bibliografie ve Wordu, narazíte u jednotlivých citací na nežádoucí použití kulatých závorek místo hranatých. U nás používaná norma ISO 690 – Číselná reference totiž citaci zobrazí ve tvaru “ …citovaný text…“ (1). Závorky pro citace jsou nastavené hluboko v konfiguračních souborech sady Microsoft Office. V tomto článku najdete postup úpravy tohoto nastavení. Podívejte se také na desetidílný video-seriál Jak na diplomky, který se citacím věnuje zde.

Nejprve je nutné nalézt konfigurační soubor ISO690Nmerical.XSL upravující vlastnosti nástroje Citace a bibliografie. Ten se nachází ve složce Program Files, úplná cesta je:
C:\Program Files\Microsoft Office\Office14\Bibliography\Style.

 • uvažujeme, že výchozí disk má označení C, použijte vždy to své
 • Verze 2013 má označení Office15, 2010 – Office14, 2007 – Office12, 2003 – Office11

Již upravený soubor s nastavenými hranatými závorkami si můžete stáhnout zde.

Pokud by úprava ve výše uvedené složce nepomohla nebo jej tam nemáte, upravte jej ve složce: C:\Users\uživatel\AppData\Roaming\Microsoft\Bibliography\Style.

 • uvažujeme, že výchozí disk má označení C, použijte vždy to své
 • místo uživatel budete mít své uživatelské jméno

V této složce najdete soubor ISO690Nmerical.XSL, otevřete ho např. v poznámkovém bloku pravou myší > Otevřít v programu > Poznámkový blok.

Hranate zavorky

Poté je nutné soubor ISO690Nmerical.XSL uložit. Pokud nejde uložit na stejné místo, uložte si jej třeba na Plochu, zavřete Poznámkový blok i Word a nově vytvořený soubor přesuňte do výše uvedené složky, původní soubor tím přepíšete. Pokud se na to necítíte, určitě si nejdříve vytvořte zálohu původního souboru ISO690Nmerical.XSL.

Ve Wordu stačí znovu potvrdit použití normy ISO 690 – Číselná reference na kartě Reference a z kulatých závorek se stanou hranaté.

ISO 690
ISO 690

Pokud vám tento článek pomohl, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.

23 Comments

 • Zdravím,

  děkuji za návod, závorky se zdařily. Existuje, prosím návod jak dosáhnout hranatých závorek u bibliografie a potažmo jak změnit tučný font u jmen autorů na klasický?

  Děkuji za případnou pomoc
  Andrea

  Reply
 • Zdravím, podařilo se mi změnit řádek v tom souboru a funguje to! Musel jsem jít ale tou druhou cestou přes AppData. Akorát se mi nedaří změnit na hranatý závorky v tom seznamu zdrojů, tam mi to píše pořád 1. atd. Zkoušel jsem v obou soborech hledat řádek viz. níže, co psal Pavel Trávník, ani v jednom mi to nenašlo. Má k tomu někdo více informací, či nějaký podrobnější návod? Díky moc.

  Petr Trávník května 13, 2023
  Vyřešeno,
  najít si řetězec:
  0″>

  a nahradit za:
  0″>
  [

  ]

  Reply
 • Prosím, jak změním, aby jsme měl hranaté závorky i v seznamu citací? Hledal jsem řetezec a nenašel, viz níže:

  Vyřešeno,
  najít si řetězec:
  0″>

  a nahradit za:
  0″>
  [

  ]

  Nebyl by prosím rovnou soubor, abych ho jen přepsal?
  Nevíte, kde se dá nastavit formátování toho stylu citací? furt to tam mám tak divně rozhozené, upravím, jakmile aktualizuju opět rozhozené… už ztrácím nervy. Děkuji.

  Reply

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top