Hranaté závorky u citací

Při psaní vaší diplomové práce budete pravděpodobně používat citace. Když využijete nástroj Citace a bibliografie ve Wordu, narazíte u jednotlivých citací na nežádoucí použití kulatých závorek místo hranatých. U nás používaná norma ISO 690 – Číselná reference totiž citaci zobrazí ve tvaru ” …citovaný text…” (1). Závorky pro citace jsou nastavené hluboko v konfiguračních souborech sady Microsoft Office. V tomto článku najdete postup úpravy tohoto nastavení. Podívejte se také na desetidílný video-seriál Jak na diplomky, který se citacím věnuje zde.

Nejprve je nutné nalézt konfigurační soubor ISO690Nmerical.XSL upravující vlastnosti nástroje Citace a bibliografie. Ten se nachází ve složce Program Files, úplná cesta je:
C:\Program Files\Microsoft Office\Office14\Bibliography\Style.

 • uvažujeme, že výchozí disk má označení C, použijte vždy to své
 • Verze 2013 má označení Office15, 2010 – Office14, 2007 – Office12, 2003 – Office11

Již upravený soubor s nastavenými hranatými závorkami si můžete stáhnout zde.

Pokud by úprava ve výše uvedené složce nepomohla nebo jej tam nemáte, upravte jej ve složce: C:\Users\uživatel\AppData\Roaming\Microsoft\Bibliography\Style.

 • uvažujeme, že výchozí disk má označení C, použijte vždy to své
 • místo uživatel budete mít své uživatelské jméno

V této složce najdete soubor ISO690Nmerical.XSL, otevřete ho např. v poznámkovém bloku pravou myší > Otevřít v programu > Poznámkový blok.

Hranate zavorky

Poté je nutné soubor ISO690Nmerical.XSL uložit. Pokud nejde uložit na stejné místo, uložte si jej třeba na Plochu, zavřete Poznámkový blok i Word a nově vytvořený soubor přesuňte do výše uvedené složky, původní soubor tím přepíšete. Pokud se na to necítíte, určitě si nejdříve vytvořte zálohu původního souboru ISO690Nmerical.XSL.

Ve Wordu stačí znovu potvrdit použití normy ISO 690 – Číselná reference na kartě Reference a z kulatých závorek se stanou hranaté.

ISO 690
ISO 690

Pokud vám tento článek pomohl, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.

22 Comments

 • Ahoj,
  mám celkem problém a nevím kudy kam.
  Vše jsem nastavil dle návodu už několikrát a pořád mi to dělá jednu nekalost.
  Na všech počítačích, i tam kde jsem nic neupravoval přestala fungovat možnost, při které pokud kliknu na číslo v hranaté závorce, mě odkáže do literatury na zdroj. Dokonce i když vytvořím nový dokument.
  Zkrátka mi nenabídne možnost kliknout. Nebude to někde v nastavení, např. upravit pole?
  Díky.

  Reply
 • Ahoj, web a návody opravdu funkční a super, pouze bych se chtěl zeptat na možnost úprav dle ČSN690 jmenné atd.

  V popisu seznamu bibliografie se neuvádí zkratka ISBN před číslem knihy a za mezi městem a dvojtečkou je navíc mezera. Lze to nějak v XSL upravit ?

  Reply
 • Ahoj, potřebovala bych pomoc. Postupovala jsem podle návodu, změnila kod v obou složkách, ale teď mi word ISOnumerickou formu k citování vůbec nenabídne, prostě tam není, pouze ta s prvkem. Ale ve složce na C: je. Mohli byste mi s tím pomoc? Děkuji

  Reply
 • Zdravím,
  Bohužel ani po vložení souboru do obou složek (AppData, Office16) WORD nepíše do referencí hranaté závorky, ale pouze kulaté.
  Napadá někoho, čím je to způsobené?
  Díky

  Reply
 • Dobrý den,
  zkusil jsem jsem předělat kulaté na hranaté závorky dle postupu výše, ale bohuhužel se nic nestalo.
  Jemožné že tato úprava nefunguje u MS Word 2016?případně prosím o radu jak bych tento problém mohl vyřešit.

  Děkuji.

  S přáním hezkého dne,
  Jiří Fank

  Reply

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top