„Chytrá tabulka“ v Excelu

chytra tabulkaNa školeních ukazuji nástroj „chytrá tabulka“ vždy jako bonus, studenti jsou ohromeni jejími ulehčujícími pomůckami a hromadně se shodují na tom, že s jinou tabulkou už ani pracovat nechtějí. Usnadňuje totiž jak formátování, tak filtrování, souhrny a další. Ukažme si v článku alespoň některé vychytávky, ostatní vám ochotně předvedu přímo na kurzech. Pokud vám návod pomohl, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.

Při vytváření tabulek tráví uživatelé mnoho času jejich grafickou úpravou a přípravou pro výpočty vzorců, filtry či ukotvování příček pro zmrznutí řádku s nadpisy. S využitím nástroje, kterému neoficiálně říkáme „chytrá tabulka“, si ušetří spoustu času.

Nástroj aktivujeme tak, že umístíme myš kamkoliv do připravené tabulky s daty a v Excelu 2007/2010 najdeme příkat na kartě Vložení > Tabulka.  Tento příkaz je zdánlivě poněkud nepochopitelný přávě pro Excel, protože ten je sám o sobě jen o tabulkách, jaký význam by tedy mělo vkládat do tabulky další? Název je zavádějící, spíše by se tedy měl jmenovat „chytrá tabulka“ nebo dle oficiálního názvosloví „tabulka typu seznam“. Po potvrzení dialogového okna s adresou celé oblasti je hotovo, jak vidíte na obrázku níže.chytra tabulka1

Pokud v tabulce nyní stojíme, aktivuje se na konci Pásu karet karta Návrh. Obsahuje ulehčující pomůcky pro efektivní práci s tabulkou. Můžeme si popsat některé z nich

 • Styly tabulky – umožňuje rychle měnit grafický styl (formát) celé tabulky najednou a navíc hezky střídá barvy v lichých a sudých řádcích, což lze měnit volbou Pruhované řádky resp. Pruhované sloupce.
 • Řádek souhrnů  – aktivuje na konci tabulky řádek  s názvem Celkem. V každé buňce tohoto řádku si uživatelé mohou vybrat typ souhrnu, který bude počítán z daného sloupce hodnot. Tento souhrn je počítán jen z vyfiltrovaných položek, které si snadno zvolíme rovněž aktivovaným automatickým filtrem.
 • Odebrat duplicity  – odstraní duplicitní (opakující se) řádky v tabulce, konec s pracným ručním mazáním!

Krom toho ještě „chytrá tabulka“ automaticky ukotvuje příčky, kopíruje vzorce do celého sloupce bez nutnosti jeho přetažení a ještě několik vychytávek, které se naučíte na mých konzultacích.

Přejděte na kontaktní formulář pro objednání nebo získání dalších informací.

3 Comments

  • Dobrý den, nejedná se o kurz, ale o jednu kapitolu na kterémkoliv kurzu Excelu, který si objednáte. Cena kurzu je obvykle 5000 Kč / den pro 2-6 osob.

   Reply
 • Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat jestli existuje nějaká finta jak vložit údaje z vba formuláře do „chytré“ tabulky, nedaří se mi totiž svázat vložená do listu s chytrou tabulkou. Děkuji za případný tip či pomoc

  J.

  Reply

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top