Změna jazyka gramatiky v rychlé odpovědi Outlooku

Používáte v Outlooku rychlou odpověď (CTRL+R) a potřebujete v ní změnit jazyk kontroly gramatiky? Taková možnost je pouze na kartě Revize > Jazyk, která je vidět ale až po otevření zprávy v novém okně. Existuje však způsob, jak to obejít, a to pomocí makra uvedeného níže. Pokud vám návod pomohl, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.

Tvorba makra

Musíme si vytvořit makro pro změnu jazyka v rychlé odpovědi, které budeme spouštět např. ikonkou. Vyvoláme tedy prostředí pro programování VBA (visual basic for application) , používám pro to klávesovou zkratku Alt + F11.

Zde zvolíme vytvoření nového makra (modulu) dle obrázku, použijte pravou myš a založte nový „modul“.

Outlook nový modul
Outlook nový modul

Do textového prostoru tzv. modulu, který se vytvoří, vložíme následující kód (můžete jej přímo odsud zkopírovat).

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Sub raonaset_language(language As Integer)
  Dim myContent As Word.Document 
  If TypeName(Application.ActiveWindow) = "Explorer" Then
    Set myContent = Application.ActiveExplorer.ActiveInlineResponseWordEditor
  End If  
  If TypeName(Application.ActiveWindow) = "Inspector" Then
    Dim myMail As Outlook.MailItem
    Set myMail = Application.ActiveInspector.CurrentItem
    Set myContent = Application.ActiveInspector.WordEditor
  End If 
  myContent.Content.LanguageID = language
  myContent.Content.GetSpellingSuggestions 
End Sub
 
Sub raonaset_CZ()
  raonaset_language (1029)
End Sub
 
Sub raonaset_EN()
  raonaset_language (1033)
End Sub
 
Sub raonaset_EN_GB()
  raonaset_language (2057)
End Sub

V kódu vidíme makro pro změnu kontroly jazyka, který využije na pomoc Word. Aby makro fungovalo, musíme aktivovat podporu knihovny Word, což provedeme v okně VBA editoru nabídkou Tools > References a najdeme Microsoft Word 15.0 Object Library. Tu zaškrtneme, mělo by to pak vypadat jako na obrázku níže. Číslo 15.0 je určeno pro verzi 2013, použijte jiné uvedené v případě odlišné verze.

Knihovna Word VBA
Knihovna Word VBA

Nyní už stačí jen kód uložit ikonou disketky a prostředí VBA zavřít.

Povolení maker

Aby makro fungovalo i při příštím spuštění Outlooku, nastavte v zabezpečení maker upozornění nebo trvalé povolení. Použijte v Outlooku nabídku Soubor > Možnosti > Centrum zabezpečení > Nastavení centra zabezpečení a následné Povolte makra nebo Zobrazovat oznámení pro všechna makra, aby se vždy Outlook ptal na povolení.

Centrum zabezpečení
Centrum zabezpečení
Potvrzení povolení maker
Potvrzení povolení maker

Tím bychom měli vše nastaveno. Pro spuštění přepnutí jazyka v rychlé odpovědi musíme stát myší v těle odpovědi a zavolat makro pro konkrétní jazyk. V kódu jsem použil jazyk češtinu, angličtinu (USA) a angličtinu (GB). Pro přidání dalších jazyků je třeba znát jeho ID, které najdete v této tabulce. Mezi nimi přepínáme zvolením konkrétního makra např. zkratkou Alt + F8. Hezčí by možná bylo umístit si ikonu na horní panely, viz. dále.

Vytvoření tlačítek

Použijeme úpravu pásu karet. Zvolte Soubor > Možnosti > Přizpůsobit pás karet. Nejprve v pravé části vytvoříme na kartě Domů novou skupinu. Rozbalte kartu Domů a volbou Nová skupina umístěte na konec karty skupinu, kterou si pojmenujte např. Jazyk. V levé části nabídky vyberte kategorii Makra a přidejte si je do pravé části do této nové skupiny. Jednotlivé ikonky pro jazyky můžete přejmenovat a změnit obrázek označením a tlačítkem Přejmenovat. Výsledek může vypadat jako na obrázku níže.

Vlastní tlačítka na pásu karet
Vlastní tlačítka na pásu karet
Tlačítka pro změnu jazyka
Tlačítka pro změnu jazyka

6 komentáře

 • Nejsem odborník, vůbec se v makrech nevyznám, ale místo makra jsem v Možnosti – Přizpůsobit pás karet – vytvořit složku Jazyk pod složku Domů jak je popsáno výše – v levém sloupci jsem si našla pod Karty nástrojů – Nástroje pro psaní (druhý od konce) – Kontrola pravopisu – Jazyk. Toto je teda to co jsem hledala.

  Odpověďet
 • Pro ty, co potřebují jiné jazyky, tak zde je seznam identifikátorů jazyků v Office. Třeba Němčina je 1031.
  https://docs.microsoft.com/en-us/deployoffice/office2016/language-identifiers-and-optionstate-id-values-in-office-2016
  Každopádně díky za tohle makro. Za den napíšu hromadu emailů v třech různých jazycích a lovit kontrolu pravopisu někde v nějakých dalších záložkách, lovit ze sáhodlouhého seznamu jazyků ten který chci … na palici.

  Odpověďet
 • Dobrý den, ikonky jsem si asi před dvěma lety nainstaloval dle návodu a vše fungovalo super. Nedávno jsme jako společnost přešli na Office 365 a od té doby jsou ikonky neaktivní. Kontroloval jsem nastavení a vše se zdá být, tak jak je to uvedené v návodu, pouze jedna změna je u References, kde mám zatrženo Microsoft Word 16.0 Object Library. jinak je vše stejné, ale pořád mi to píše hlášku:
  The macros in this project are disabled……………
  budete mi schopen poradit, kde by mohla být chyba?
  Díky

  Odpověďet
  • Dobrý den,

   Je potřeba povolit makra, Soubor-Možnosti – Centrum zabezpečení – Nastavení Centra zabezpečení – Nastavení maker – Povolit všechna makra.

   Odpověďet

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top