Jak vypadá Excel 2013

V půlce července Steve Ballmer na konferenci v San Franciscu představil novou sadu kancelářských aplikací Microsoft Office 2013, nyní označované v balíčcích jako Office 365. I vy si můžete zdarma vyzkoušet celý balík, stahovat můžete na této adrese, zatím jen v angličtině a španělštině. V tomto článku bych se rád podíval na některé zajímavosti, které přináší konkrétně nový Excel, i když se ještě pochopitelně nejedná o finální verzi, která bude uvedena na trh.

Moderní svět je stále více mobilní, už nejsme závislí na kanceláři a ke svým souborům můžeme přistupovat z vnějšku. Toho si je Microsoft vědom, a proto je celá nová sada Microsoft Office co nejvíce přizpůsobena pro sdílení a rychlé ukládání přímo na webový prostor SkyDrive, k němuž můžete mít přístup odkudkoliv – třeba z tabletu či z chytrého telefonu. Online ukládání a přípojení k internetu ale není nutnou podmínkou, stále bude podporována i práce bez připojení. První nabízená možnost pro ukládání souborů je ale skutečně na web, což dříve nebylo.

Uživatelské rozhraní je inspirováno částečně prostředím Metro v novém Windows 8 a bude jej možno ovládat i dotykově. Klasická myš a klávesnice bude ale pro ovládání pravděpodobně stále nejvyužívanější. Pás karet je z hlediska rozmístění ikon velice podobný jako ve verzi 2007 nebo 2010, je ale čístě bílý.

Nyní už se pojďme podívat na Excel a vypíchnutí několika novinek, které mě zaujaly.

    1. Přepracované zobrazení karty Soubor
    2. Časová osa – nový nástroj u kontingenčních tabulek sloužící pro filtrování údajů podle datumů. Ve verzi 2010 byl novinkou Průřez (viz. videonávod) – ten je zde nyní dostupný i pro tabulky normální (viz. chytrá tabulka), ne jen pro kontingenční.
  1. Šablony pro kontingenčí tabulky a grafy – snažší a rychlejší cesta pro analýzu dat, Excel sám navrhne vhodná zobrazení a informace, které vás z tabulek zajímají.
  2. Pomůcky pro analázu dat – stačí označit oblast dat v tabulce a pomocí automatické ikony v rohu oblasti můžete vyzkoušet podmíněné formátování, výpočty, grafy přímo pod rukama.
  3. Nástroj Flash fill – Excel za nás automaticky rozpozná, co chceme s daty dělat a práci dokončí. Konečně nám program „umí číst myšlenky“, ale stále to ještě není stoprocentní…
  4. Integrované doplňky jako PowerView pro lepší zobrazení a analýzu dat

Na uživatele čeká ještě nekolik menších novinek, jejich kompletní seznam je uveden v nápovědě aplikace, doporučuji si ji pro zjištění detailů pročíst.

V galerii článku se podívejte, jak nový Excel vypadá a pokud vás zaujal, můžete si ho zdarma na vlastní kůži vyzkoušet zde. Příště se podíváme na některé novinky v jiné aplikaci Office 365. Pěkný článek najdete také na této stránce.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top