Na co se zaměřit při výběru informačního systému – a kdy si vystačíte s účetním programem?

Díky moderním aplikacím je podnikání mnohem dynamičtější než v minulých dekádách. A nosným pilířem firemní IT infrastruktury je sofistikovaný informační systém. Pokud o implementaci vážně uvažujete, nepodceňujte výběr konkrétního řešení. Záleží především na tom, zda podnikáte jako OSVČ, máte menší firmu, nebo velký korporát. Co byste měli zvážit, než učiníte rozhodnutí, které ovlivní vaše podnikání na roky dopředu?

itlektor.cz saul uvodni

Výběr IS komplikuje široká nabídka

Nejste v tom sami. Ohledně toho, jaký systém zvolit, tápe mnoho živnostníků a firem. Důvodem je velmi pestrá nabídka a fakt, že ne každý podnikatel dokáže vyhodnotit technické detaily. Pokud se však budete držet následujících doporučení, neměli byste šlápnout vedle.

Nejprve si ujasněte, co a v jakém rozsahu potřebujete zpracovávat a řídit. Měl by váš budoucí informační systém zvládat základy v podobě účetnictví, majetku, skladového hospodářství, obchodní agendy, výroby – anebo máte jiné, specifičtější požadavky?

Zásadní roli hraje také počet uživatelů, kteří budou s daným systémem pracovat. Rozhodující bude, jaký máte rozpočet na pořízení a implementaci IS.

Účetní software pro živnostníky a malé firmy

Mezi nejméně náročné uživatele patří živnostníci a malé firmy. Obvykle si vystačí s účetním softwarem. Mezi oblíbené produkty patří Ekonomický účetní software RIS/RIS.NET. Láká na uživatelsky přívětivé rozhraní a obsahuje všechny základní moduly. Implementace je rychlá (1-2 dny) a v případě potřeby lze systém rozšířit o další moduly.

itlektor.cz saul 01

Podnikové informační systémy pro středně velké firmy

Na úplně jiné úrovni bývají požadavky středně velké firmy – ta již potřebuje sofistikovanější systém, který se dokáže přizpůsobit konkrétní oblasti podnikání. Ideální volbou je RIS/RIS.NET s rozsáhlou funkcionalitou pro různá odvětví (obchod, IT, výroba, účetnictví) a možností napojení na interní systémy. Implementace je náročnější a většinou trvá 2-3 měsíce.

Robustní ERP systémy pro velké firmy

Větší firmy a korporace potřebují tzv. ERP systém, který si poradí i s velkými objemy dat a současně splní vysoké nároky na bezpečnost. I pro tuto skupinu zájemců se jako rozumné řešení jeví RIS/RIS.NET, a to v kombinaci s manažerským informačním systémem TOP-RIS. Implementace je náročnější a zabere i několik měsíců.

Jaký informační systém je vhodný pro vás?

Pokud podnikáte jako živnostník nebo pod hlavičkou menší firmy s jednoduchou účetní agendou, pravděpodobně si opravdu vystačíte pouze s pokročilým ekonomickým. V případě komplexnější agendy však zvažte implementaci plnohodnotného informačního systému.

Pokud si stále nevíte rady, nechte si doporučit řešení odborníkem. Kontaktujte kvalifikovanou zákaznickou podporu na saul.cz a vše vám bude jasnější.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top