Časová osa v Excelu 2013

Jednou z novinek, kterou představili vývojáři z Microsoftu v Excelu verze 2013, je časová osa. Ve verzi 2010 jí předcházel nástroj Průřez kontingenčních tabulek, o němž se dovíte více ve videonávodu. Kontingenční tabulka je obecně souhrnný nástroj využívaný pro analýzu souvislostí dat. Dokáže vybrané hodnoty efektivně a srozumitelně zobrazit pomocí dvojrozměrného modelu a grafu. Co všechno umí, se můžete naučit na kurzu Excel pro pokročilé. V tomto návodu se budeme věnovat právě nové možnosti pro filtrování výsledků na základně výběru datumů – přesněji dnů, měsíců, čtvrtletí a let z datumových údajů. Onou možností je časová osa, která tak kromě klasických filtrovacích postupů zábavně obohacuje práci s kontingenční tabulkou. Při kombinaci průřezu a časové osy tak můžeme dosáhnout pěkné interaktivní analýzy dat pro management. Než začneme s výkladem, upřesním, že tato novinka je dostupná od verze 2013 v xlsx souborech.

Časová osa Excel
Časová osa Excel

Máte-li vytvořenou kontingenční tabulku v Excelu, aktivace nástroje časové osy bude otázka jednoho kliknutí.

  1. Ikonu najdete na kartě Analýza > Vložit časovou osu.
  2. Následně zvolíte pole s datumy, které chcete pro osu použít.
  3. Osa se vloží do listu.
  4. Jakmile osu označíte, lze jí pomocí karty Možnosti upravovat vzhled a další vlastnosti.
Možnosti časové osy
Možnosti časové osy

Z nastavení na kartě Možnosti stojí za vyzkoušení změna barevného designu, vypnutí zobrazených prvků a hlavně volba Připojení sestavy. S tím jsme se mohli setkat již u dříve zmiňovaných průřezů. I zde má schopnost nastavit více kontingenčních tabulek (vycházejících ze stejné tabulky dat), které bude osa filtrovat najednou.

Pro ovládání samotné časové osy používáme intuitivně myš. Jednoduše pokliknutím a držením myši, tažením do zvoleného směru provádíme výběr v daném datumovém úseku. Změnu datumové skupiny měníme kliknutím v pravém horním rohu (volíme mezi dny, měsíci, čtvrtletími a roky). Pro stornování filtrovacích podmínek slouží ikona s přeškrtnutým trychtýřem v pravém horním rohu osy.

Datumové filtry
Datumové filtry

Stahovat cvičný soubor můžete na této adrese.

Pokud vám návod pomohl, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top