Umělá inteligence a marketing: Revoluce, která mění pravidla hry

Marketing byl odjakživa dynamickým oborem, ovšem v posledních měsících se mění neuvěřitelným tempem. A do značné míry za to vděčíme umělé inteligenci (AI), která doslova raketovou rychlostí proniká do všech oblastí našeho každodenního života. Zdaleka nejvíce je ovšem vidět právě v marketingu. Proč mění zavedená pravidla – a proč by se jejímu využití neměl nikdo bránit?

Co je generativní AI?

V kontextu umělé inteligence a volně dostupných nástrojů, jako jsou ChatGPT, Gemini či jiné modely, hovoříme o tzv. generativní AI. Co dané přízvisko znamená v praxi?

Generativní AI je v podstatě tvůrčí pomocník. Jedná se o specifický typ umělé inteligence, jehož úkolem je tvorba nového obsahu. V oblasti marketingu jde především o texty a obrázky, ale v praxi dokáže skládat hudbu a další úkoly. Funguje tak, že se na základě velkého množství dat naučí rozpoznávat vzorce a souvislosti. Díky tomu pak dokáže sám generovat originální a kreativní výstupy.

Jak AI mění moderní tvář marketingu?

Díky AI je marketing „chytřejší“, efektivnější a personalizovanější. Umělá inteligence nám pomáhá lépe porozumět zákazníkům, předvídat jejich potřeby a cílit na ně s relevantní nabídkou ve správný čas.

AI je nápomocná především v oblasti personalizace, protože dokáže analyzovat obrovské množství dat o zákaznících a na jejich základě vytvářet personalizované kampaně. To vede k vyšší míře konverze a spokojenosti zákazníků.

itlektor.cz eway 01

Tím však výhody AI zdaleka nekončí. Její potenciál je patrný i v oblasti automatizace. Sofistikované nástroje zvládají mnoho úkolů, které dříve museli dělat ručně marketingoví specialisté. Ti nyní mají více času pro kreativnější a strategické úkoly.

A konečně predikce. AI dokáže předvídat chování zákazníků a na základě toho optimalizovat marketingové kampaně. Firmy se tak mohou lépe připravit na budoucí trendy a maximalizovat návratnost investic.

Praktické příklady využití AI v marketingu

Umělá inteligence se používá ke generování textů, obrázků a videí pro marketingové kampaně. Neúnavní chatboti s AI dokáží komunikovat se zákazníky a zodpovídat jejich dotazy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Pozadu není ani oblíbený CRM systém eWay-CRM. Nabízí funkci „inteligentní rozesílka“, v rámci které využívá AI k odesílání e-mailů v nejvhodnější dobu pro daného příjemce. To vede k výraznému zvýšení míry otevření e-mailů a prokliků.

AI sice není všemocná, ale již nyní jde o velmi efektivní nástroj, který mění svět marketingu naprosto zásadním způsobem. Firmy, které se generativní umělou inteligenci naučí používat, budou mít v budoucnu velkou konkurenční výhodu. Můžete začít třeba tak, že si nainstalujete zmíněný CRM v Outlooku a vyzkoušíte, jak vám usnadní život inteligentní rozesílka.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top