Jak na procenta v Excelu

procentaMnoho lidí se ptá, jak se pracuje s procenty (procenta v excelu). Není v tom žádná věda – přečtěte si tento krátký návod, který jsem si pro vás připravil. Dovíte se jak se s procenty počítá, jak změnit číslo na procentuální formát a jak se symbol procent napíše přes klávesnici. Pokud vám návod pomohl, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.

První věcí je pochopit, jak Excel procenta chápe. Vězte, že číslo zapsané se symbolem procent (%) nebo číslo naformátované jako procento má stejný význam, jako číslo desetinné. Je to vhodné zejména ve vzorcích Excelu.

Např. v buňce A2 mějme hodnotu celkových příjmů. V buňce B2 zadejte procentní sazbu nebo číslo desetinné (oboje bude mít pro vzorec stejný význam). Daň z příjmu se poté spočítá jako součin sazby a příjmu. Příjem po dani jako příjem mínus daň z příjmu. V prvním řádku příkladu na obrázku vidíme vzorce, v druhém poté výsledky pro porovnání.

Důležité je uvědomit si, že při počítání části z celku se jedná vždy o součin celku a konkrétní procentní hodnoty.

procenta1
Příklad s procenty 1

Na druhém příkladu si ukážeme, jak spočítat procentní podíly části na celku. Mějme v tabulce hodnoty a jejich součet ve sloupci B. Ve sloupci C počítáme jejich podíl přes vzoreček Hodnota děleno Celkem. Vypočítané výsledky chceme ukázat v procentech – stačí oblast označit a na horní liště Formát (verze 2003 a starší) nebo kartě Domů (verze 2007 a  vyšší) v Excelu najít ikonu s procenty (formát procent %). Výsledek bude vypadat tak jako ve sloupci D.

procenta2
Příklad s procenty 2

Formát procent vždy číslo nebo výsledek vzorce vynásobí * 100 a přidá nakonec symbol %. 0,5 naformátovné na procenta je 50 %, číslo 0,01 je 1% a číslo 1 je v procentech 100%.

Symbol % je někdy nutné napsat i přímo z klávesnice. Ale pozor, během psaní nebude ikona v Excelu pro formát % aktivní, protože se dá na buňku aplikovat až po potvrzení obsahu buňky.
Ručně napsaný symbol % najdeme na klávesnici pod kombinací Shift + = (současně Shift a rovná se).

Kam dál: 1) mocniny a odmocniny, 2) suma a průměr.

Pokud se chcete s procenty naučit pracovat, vytvořit tabulku na zakázku nebo si objednat konzultaci, stačí mě kontaktovat.

25 Comments

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top