Použití znaku # ve vzorci – přelévající „Spilled“ oblast

Běžně ve vzorcích odkazujeme na buňky nebo pevně danou oblast buněk. S novými maticovými funkcemi jako UNIQUE, FILTER, SORT apod. přichází i nový druh odkazu, a tím je přelévající oblast, můžeme říci dynamická, anglicky SPILLED.

Mějme seznam hodnot ve sloupci A, přičemž některé se opakují. Do vedlejšího sloupce si pomocí nové funkce UNIQUE vytáhnu unikátní hodnoty. Tento výsledek se nyní zobrazuje v dynamické, tedy přelévající oblasti. Znamená to, že je vzorec napsán pouze v první buňce a ukazuje tolik výsledků, kolik je aktuálně získáno unikátních hodnot. Když se změní hodnoty, a tedy počet unikátních, změní se i velikost tohoto výsledku. Můžeme si všimnout, že v ostatních buňkách vzorec není vidět a do těchto buněk se vzorec pouze graficky přelévá. Když mu zde bude něco bránit ve výpisu hodnotu, zobrazí se chyba #PRESAH!, angl. #SPILL!.

Nyní bychom chtěli na tyto hodnoty odkázat v dalším vzorci. Zkusme např. do dalšího sloupce funkci SORT, která slouží k seřazení hodnot. Pokud bychom se však odkázali na adresu přelévající oblasti pomocí myši, v okamžiku jejího celého výběru se nám změní odkaz na první buňku s #. Pro takové odkazy je právě využití znaku # typické. Znamená to, že oblast není pevně definována rozsahem od první do poslední buňky a mění se podle výsledku funkce UNIQUE, která začíná právě v buňce B1.

Ještě lépe to můžeme ukázat na rozbalovacím seznamu. Ve vedlejší buňce bych chtěl rozbalovací seznam, který mi tyto hodnoty nabídne. Přes kartu Data > Ověření dat, povolím v buňce tzv. seznam a do políčka zdroj zkusím natáhnout tyto hodnoty. Pokud to udělám myší, vloží se mi sem adresa, která je jasně daná. Bohužel však při změně hodnot bude seznam nabízet pořád tuto oblast, ať je v ní více či méně hodnot. Toto už sice v nejbližší době Excel vyřeší vylepšeným seznamem, ale teď mi to ještě pořád funguje postaru. Kdybych se sem snažil vložit funkci UNIQUE přesně jak jsem ji zadal do buňky B1, tak s ní si zdroj bohužel úplně neporadí. Pokud sem ale dám odkaz na buňku B1#, seznam začne fungovat dynamicky a bude vždy nabízet přesně to, co mi funkce UNIQUE v buňce B1 zjistí.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top