Použití funkcí v Excel 2007

Funkce v Excelu 2007 samy o sobě moc změn neprodělaly, ale máme nyní nové možností jejich vytváření. Přibylo ale několik funkcí nových (např. SumIFS apod.) Dříve se používal pro vytvoření funkce Průvodce funkcí, ti zdatnější je psali přímo do adresního řádku. Adresní řádek je zde i v této verzi (i když se dá na rozdíl od svého předchůdce roztáhnout na požadovanou výšku), stejně jako je zde i nezměněný Průvodce funkcí. Navíc ale přibyla speciální karta Vzorce a na ní celá skupina věnující se právě funkcím.

Karta Vzorce na pásu karet
Karta Vzorce na pásu karet

Na kartě vzorce je celá Knihovna funkcí a v ní konkrétní kategorie funkcí, stejné jako ve známém Průvodci funkcí (toho vyvoláte volbou fx – vložit funkci na kartě Vzorce nebo vedle řádku vzorců). Každá kategorie už v sobě obsahuje soupis funkcí i s nápovědou.

Rozbalení kategorie funkcí
Rozbalení kategorie funkcí

Kdo byl zvyklý používat Průvodce funkcí, může být klidný a používat jej nadále, ten se totiž nezměnil. takto třeba vypadá průvodce funkce KDYŽ (IF).

Funkce když
Funkce když

Novinkou ve verzi 2007 je i tzv. dokončování vzorců. Stačí do zvolené buňky napsat = a první písmenka funkce, kterou chcete ručně vložit a Excel sám nabídce seznam vše funkcí začínající na tato písmena. Je to dobré tehdy, když se vám nechce vypisovat celá nebo si nemůžete vzpomenout jak se celá jmenuje, ale znáte alespoň první písmeno.

Dokončování vzorců
Dokončování vzorců

Jak se vytvářejí funkce, použití funkcí Když, Suma, Průměr, SVyhledat a mnoho dalších se dovíte na kurzu Excel 2 – pro středně pokročilé a Excel 3 – pro pokročilé, kde jsou všechny nejpoužívanější funkce probírány a ukazovány na příkladech.

Pokud vám návod pomohl, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top