44. Videonávod – Jak na kontingenčky: Stránkové pole

Další díl seriálu Jak na kontingečky vás seznámí s využitím sekce Filtr sestavy. Slouží nejen pro filtrování, toto tzv. Stránkové pole umí vytvořit i několik detailních kontingenčních tabulek podle zvoleného kritéria. Pokud vám tento článek pomůže, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.

Zdrojový soubor pro vlastní vyzkoušení si můžete zdarma stáhnout zde, hotový soubor najdete zde.

Přepis hlasového záznamu: 

V předchozích dílech jsme si ukázali, jak vytvořit základní model kontingenční tabulky, jak změnit souhrny a jak využít kartu Návrh. Nyní přichází ten pravý čas na využití tzv. Filtru sestavy, dříve Stránkového pole.

Pokračujeme v naší kontingenční tabulce ukazující různé částky za služební cesty zaměstnanců do jednotlivých zemí. Ze sekce Řádky přetáhneme pole Jméno do sekce Filtry. Nad kontingenční tabulkou se ukáže nové filtrovací políčko. Právě filtrování je jedno ze dvou využití této sekce. Běžné filtrování je možné nastavit i u jiných částí tabulky, tento má ale hlavní prioritu, říkejme mu „nadfiltr“.

Použijeme ho pro zobrazení detailu výpočtů jen pro konkrétního zaměstnance, nebo více zaměstnanců, pokud zaškrtneme možnost Vybrat více položek. Nakonec opět zobrazíme informace pro všechny zaměstnance. Mohli bychom takto pokračovat přetažením i jiných informací do sekce Filtry a specifikovat naše hledání.

Druhé, méně známé, využití této části kontingenční tabulky spočívá v tom, že s její pomocí vytvoříme nové listy pro každou jednotlivou hodnotu ve filtrovacím poli. Získáme tím snadno nové kontingenční tabulky s vybraným detailem. Provedeme to příkazem na kartě Analýza, rozklikneme šipku u tlačítka Možnosti a zvolíme Zobrazit stránky filtru sestavy. Vybereme, jaké pole použijeme, v našem případě je zde pouze Jméno. Po potvrzení tlačítkem OK se již vytvoří nové listy s detailními kontingenčkami. Můžeme nyní např. poslat detail každému zaměstnanci s jeho výpisem služebních cest. Jistě uznáte, že bez tohoto nástroje by kopírování kontingenčky a filtrování v každé zvlášť zabralo mnohem více času. K tomu je Filtr sestavy.

Příště se podíváme na další skvělou funkcionalitu kontingenční tabulky, a tou je automatické seskupování datumů a čísel po intervalech.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top