42. Videonávod – Jak na kontingenčky: Možnosti výpočtů

Seriál Jak na kontingenčky pokračuje dílem Možnosti výpočtů. V tomto návodu se dovíte jak změnit souhrnnou funkci u výpočtů, jak nastavit výpočty v procentech a jak zobrazit více souhrnů najednou. Pokud vám tento článek pomůže, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.

Zdrojový soubor pro vlastní vyzkoušení si můžete zdarma stáhnout zde, hotový soubor najdete zde.

Přepis hlasového záznamu: 

Máme před sebou již hotovou kontingenční tabulku z předchozího dílu, ukazující celkové částky za služební cesty do jednotlivých zemí. Podívejme se na různé možnosti výpočtů.

Základní souhrnnou funkcí je součet. Chceme-li změnit typ souhrnu, stačí do sloupce kliknout pravou myší a najít volbu Souhrn dat, ve které zvolíme požadovanou funkci, např. průměr. Nyní vidíme průměrnou cenu jedné služební cesty do jednotlivých zemí. Nic nám nebrání vidět více souhrnných údajů současně. Přetažením pole Částka ještě jednou do sekce Hodnoty a následnou změnou souhrnné funkce u tohoto sloupce dosáhneme kombinace obou výsledků. Například průměru a počtu.

Přetáhnu pole Částka do sekce Hodnoty potřetí, ale tentokrát změním výpočet tak, aby se místo čísel ukazovaly procentní podíly z celku. To lze nastavit opět pomocí nabídky pravé myši, zde Zobrazit hodnoty jako a vybereme % ze součtu sloupce, tato volba je jedna z nejpoužívanějších. Celkový souhrn sloupce Excel chápe jako 100% a jednotlivé hodnoty vzhledem k němu vyjádří jako poměrnou část.

Toto je obecný princip změny základních výpočtů u kontingenční tabulky.

V dalším dílu si projdeme zajímavosti karty Návrh, která si pohraje nejen s uspořádáním seskupený

ch informací.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top