Konec stránky před odstavcem

Jak nastavit odstavec ve Wordu správně tak, aby začal na nové stránce? Lidé často používají enter, v horším případě tabulátory nebo dokonce mezerníky, aby dostaly text na požadované místo. Nevyhnou se ale budoucím útrapám při snaze něco změnit nebo přidat nové texty. Pomocí vhodného nastavení odstavce jej lze jednoduše přesunout na další stránku a navíc zajistit, aby na této stránce vždy začínal i po přidání nových odstavců na předchozí stránky. Největší využití má toto nastavení “odstránkování odstavce” u stylů, konkrétně nadpisů kapitol. Nejčastěji se s požadavkem: “začít každou kapitolu na nové stránce”, setkáváme v diplomových pracích. Podívejte se tedy na to, jak toho dosáhnout. Pokud vám návod pomohl, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.

Konec stránky

Manuálně lze zadat ukončení stránky a posunout text za kurzorem na stránku další jedním z těchto postupů:

  • klávesovou kombinací Ctrl+Enter
  • karta Vložení > Konec stránky

Odstránkování odstavce

Další a možná lepší možnost je nastavit vlastnost odstavce Vložit konec stránky před. Tato volba zajistí, že bude označený odstavec vždy začínat na nové stránce, tedy i při budoucích upravách. Pokud jste se rozhodli pro tento krok, postupujte dle instrukcí:

  1. Umístěte myš do odstavce, který chcete posunout na novou stránku.
  2. Vyvolejte dialogové okno formát Odstavce, např. šipkou v rohu skupiny Odstavec na kartě Domů nebo pravou myší a zde volba Odstavec
  3. Aktivujte záložku Tok textu.
  4. Zaškrtněte volbu Vložit konec stránky před.
  5. Potvrďte tlačítkem OK.
Konec stránky před ostavcem
Konec stránky před ostavcem

Nastavení u stylů

Při použití stylů je možno posunout na novou stránku každý odstavec s daným stylem. Toto se nejvíce používá u stylů pro nadpisy kapitol. V obrázku níže je zobrazeno okno úpravy stylu Nadpis 1. Postačí v něm najít ikonu Formát v levém dolním rohu a zde volbou Odstavec… vyvoláme námi již známou nabídku, postup je poté stejný jako výše uvedený. Rozdíl bude v tom, že jakmile nějaký odstavec bude psán tímto stylem, automaticky se přesune na novou stránku. Pořád je ale možné u vybraného odstavce (ať už má styl či nikoliv) individuálně posun na novou stránku zrušit odškrtnutím volby Vložit konec stránky před.

Úprava odstavce stylu
Úprava odstavce stylu

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top