Jak vypadá PowerPoint 2013

Nejnovější verze Microsoft Office 2013 už klepe na dveře, po rychlém přehledu novinek v Excelu a Wordu se nyní podívejme na PowerPoint. Krom změny vzhledu přichází s množstvím užitečných novinek, po kterých dříve uživatelé volali. Od vylepšeného prezentačního režimu, přes kombinování grafických objektů, až po lepší sdílení a komentování více uživateli. Přehled nejzajímavějších novinek si přečtěte v tomto článku.

Stejně jako ostatní aplikace nového balíku Microsoft Office 2013, má i PowerPoint nový vzhled, přechody po kartách a objektech jsou animované. Za sebe mohu říci, že jsem se s novou verzí poměrně rychle spřátelil. Hned při vytváření nové prezentace PowerPoint nabízí mnoho různých šablon a vytvoření dokumentu tak může zabrat mnohem méně času. V nabídce jsou nové motivy, ale je jich momentálně méně než v předchozí verzi, tento nedostatek ale vyrovnávají tzv. varianty – pro každý motiv máme několik barevných kombinací.

V praxi mi často nefungoval režim přednášejícího, který umožňuje lektorovi zobrazit přehled snímků i s poznámkami, zatímco posluchači vidí jen samotnou prezentaci. Ve verzi 2013 je tento režim vylepšen a oddladěn od nedostatků a k jeho aktivaci již postačí jen jeden monitor (!) a spuštění klávesovou zkratkou ALT + F5.

Při kreslení obrazců využije uživatel další novinky. Krom již ve verzi 2010 představených dynamických vodítek pro snadné vyrovnávání objektů je zde nově značka pro zobrazení stejných vzdáleností objektů mezi sebou, jak ukazuje obrázek v galerii. A na co mnoho uživatelů čekalo, je možnost obrazce kombinovat tak jak to umí např. program Visio nebo Corel. Tedy z několika obrazců můžeme nyní udělat jediný, nebo jejich průnik, rozdíl a další skupinové operace. Pro zjištění přesné barvy objektu je zde novinka v podobě kapátka, které barvu zjistí a umožňuje ji ihned použít jinde.

Nejzajímavější novinky jsou:

 • Změna v grafických motivech a jejich variantách.
 • Vylepšený režim přednášejícího, nyní funguje i na jednom monitoru.
 • Skupinové operace pro kombinování více obrazců jako sloučení, průnik, odečtení, kombinace.
 • Inteligentní vodítka pro vyrovnávání objektů včetně jejich stejných vzdáleností.
 • Kapátko pro zjištění přesné barvy vybraného objektu a její další použití.
 • Upravené uspořádání okna návrhu snímku.
 • Snímek je snadno přepnutelný i do širokoúhlého režimu v poměru stran 16:9.
 • Při sdílení prezentace se zobrazují komentáře od různých uživatelů najednou v novém podookně pro komentáře.
 • Podpora nových audio a video formátů ve vysoké kvalitě.
 • Nové nebo vylepšené možnosti sdílení a publikování na internetu včetně živého vysílání prezentace.

2 Comments

 • Mám vytvořenou prezentaci v MS Powerpointu 2010. Když jsem ji chtěl spustit v MS Powerpointu 2013, povedlo se, nicméně u předposledního snímku se buď prezentace zasekla, nebo objevilo hlášení, že MS Powerpoint lze ukončit, počkat, restartovat, atd. Dělá mi to zatím u dvou prezentací, prosím o radu.
  Systém je Windows 7 Starter.

  Reply
  • Dobrý den, takto to bohužel nemohu posoudit, nabízí se zkusit přeinstalovat Microsoft Office, ale do toho se Vám asi nechce. Pokud máte zájem, pošlete mi problematický soubor, já si ho zkusím pustit u sebe, zda dojde ke stejnému problému. Kontaktní formulář

   Reply

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top