Výchozí kódování textového souboru při importu

Možná vám nadpis článku nic neříká, ale pokud často importujete txt nebo csv soubory do Excelu, pomůže vám tento návod nastavit výchozí typ kódování. Obecně importování slouží k převedení souboru vzniklého z jiné aplikace do tabulky v Excelu. K tomu vám pomůže průvodce importem textu, najdete ho na kartě Data > Načíst externí data > Z textu.

Import textu
Obr. 1 – Import textu

Kódování souboru určuje, zda se budou uložená data správně zobrazovat, zejména to platí pro speciální znaky s háčky nebo s čárkou – pro Čechy tedy dost podstatná záležitost.

V obrázku č.1 vidíme průvodce importem textu, hned v prvním kroku se nastavuje typ kódování, ale ten nabízený nemusí být vždy ten správný. Abychom tedy nemuseli při každém importování měnit tento typ kódování na ten správný (např. UTF-8, Windows 1250 apod.), je možné výchozí typ nastavit, ale bohužel nikoliv skrze jednoduché nabídky, ale zásahem do registru. Nebojte, zvládnete to, pokud se budete držet tohoto návodu. Pokud si na to netroufáte, předejte tento úkol někomu zdatnějšímu.

Postup změny výchozího kódování v registru je následující:

 1. spusťte nástroj pro úpravu registru – REGEDIT, který je součástí Windows. Stačí přes nabídku Start > Spustit příkazem „regedit“.
 2. zde najděte položku:
  HKEY_CURRENT_USER>Software>Microsoft>Office>14.0>Excel>Options
  (číslo určuje verzi, kterou máte – např. verze 2013 má číslo 15.0).
 3. Vytvořte novou hodnotu pravým tlačítkem myši na položce Options vlevo, Nový > Hodnota DWORD viz obrázek č.2.
 4. V pravém seznamu hodnot se přidá nová položka, kterou pojmenuje jako DefaultCPG.
 5. Poté na ni klepněte pravým tlačítkem a zvolte Změnit.
 6. V okně se otevře nastavení hodnoty, kde zaškrtněte Desítková soustava a zadejte hodnotu kódování (číslo zjistíte u daného typu v průvodci importem textu viz obrázek č. 1). Pro kódování UTF-8 je toto číslo 65001 viz obrázek č. 3.
 7. Potvrďte hodnotu tlačítkem OK a je hotovo.

Pokud vám návod pomohl, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top