Vytvoření formuláře

Formuláře v Accessu slouží jako uživatelské rozhraní, díky kterému můžeme snadno nahlížet do dat, měnit je, přidávat záznamy atd. Navíc umí formuláře používat grafické objekty – obrázky, grafy, ovládací prvky, a dokonce i podmíněné formátování. Při správném nastavení vzájemně propojených formulářů mohou mít v Accessu jednotlivci či malé a středně velké firmy komplexní aplikace šité na míru. Jak vytvořit databázi, tabulku a dotaz, jste se mohli dočíst dříve.

Typy formulářů dle zdroje dat

 • Formuláře vycházejí ze zdroje dat, kterým může být tabulka či dotaz … mluvíme o vázaných formulářích.
 • Některé formuláře ale data nenačítají a slouží spíše pro navigaci či nastavení proměnných … pak jsou to formuláře nevázané.

Pro vytvoření vázaného formuláře je nejrychlejší cestou Průvodce formulářem.

Typy formulářů dle zobrazení

 • nekonečný (vícepoložkový / tabulkový) … zobrazuje všechny záznamy v jednom okně
 • samostatný (sloupcový) … zobrazuje jeden záznam v jednom okně a na další se posouváme navigačními tlačítky (další záznam / předchozí záznam)

Průvodce formulářem dokáže vytvořit oba typy zobrazení formuláře.

Průvodce formulářem

Na kartě Vytvoření aktivujeme tlačítko Průvodce formulářem.

Postupně procházíme kroky formuláře dle obrázků níže.

 1. Nejprve volíme zdroj dat, z nichž bude formulář vytvořen. Může to být tabulka či dotaz, nebo více propojených tabulek. Šipkami v prostřední části přenášíme sloupce, které chceme ve formuláři vidět, do pravé části.
 2. V druhém kroku nastavujeme typ formuláře viz. výše
  • Sloupce … samostatný form.
  • Tabulka … nekonečný form.
 3. Nakonec volíme jméno formuláře.  Obvykle ke jménům dáváme předponu dle typu objektu, v tomto případě „frm“ z anglického slova form (formulář). Příklad pojmenování může být frmCesty nebo frm_Cesty.

Poznámka: Cvičnou databázi Elatius vytvořenou IT Lektorem si můžete zdarma stáhnout ZDE.

Pokud se chcete naučit využívat celý Access, můžete využít možnost výuky. Staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, návod se jim může také hodit. Následuje návod na vytvoření Sestavy.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top