50. Videonávod – Jak na kontingenčky: Tipy a triky

Poslední díl seriálu Jak na kontingečky představuje vychytávky, které se nevešly do předchozích epizod a stojí za to se s nimi seznámit. Dovíte se např. jak vyplnit prázdné buňky hodnotou nulou, jak vygenerovat detail hloubkové analýzy a jak aktualizovat či rozšířit zdrojovou tabulku. Pokud vám tento článek pomůže, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.

Zdrojový soubor pro vlastní vyzkoušení si můžete zdarma stáhnout zde, hotový soubor najdete zde.

Přepis hlasového záznamu: 

Jsme v posledním díle videoseriálu a ukážeme si užitečné vychytávky, které se nevešly do předchozích epizod. Začneme tím, jak v hotové kontingenční tabulce aktualizovat data. Ve zdrojovém listu změníme nějakou hodnotu a tuto změnu potřebujeme zanést i do výpočtu v kontingenční tabulce. K aktualizování nedochází automaticky, stačí však do ní kliknout pravou myší a zvolit Obnovit. Dále se stává, že do zdrojové tabulky postupně přibývají řádky i nové sloupce. Aby tyto změny zachytila i kontingenční tabulka, je nutné v nastavení změnit velikost zdrojové tabulky přes kartu Analýza > Změnit zdroj dat. Nyní můžeme přeoznačit aktuální tabulku. Pro usnadnění je možné označit rovnou celé sloupce, pokud tabulka s nadpisy začíná v prvním řádku listu, a tím do výběru automaticky zahrnujeme i budoucí přibývající řádky a poté už stačí jen data aktualizovat volbou Obnovit.

Podívejme se také do nastavení možností kontingenční tabulky. Klikneme pravou myší do ní a zvolíme Možnosti kontingenční tabulky. Zde najdeme např. možnost jak automaticky vyplnit všechny prázdné buňky bez výpočtů hodnotou 0 či jinou zvolenou, a to platí i pro hodnoty obsahující chybu.

Máme-li v tabulce zapnuté rozložení ve formě tabulky, připomínám cestu přes kartu Návrh > Rozložení sestavy > Zobrazit ve formě tabulky, může se hodit v nastavení zaškrtnout volbu Sloučit a vycentrovat buňky s popisky. Dojde tím ke sloučení nadpisů skupin informací, ale jde jen o optickou záležitosti.

Poslední vychytávkou, co vám chci ukázat, je tzv. Hloubková analýza. Stačí poklepat do kteréhokoliv čísla v kontingenční tabulce a vytvoří se nový list s řádky z původní zdrojové tabulky, z nichž bylo číslo vypočítáno. Kdykoliv tedy můžeme dohledat detaily ohledně zdroje námi zvoleného výsledku. Tento list už není provázán s daty, ale můžeme jej použít pro kontrolu nebo jej později smazat.

Tím se dostáváme ke konci seriálu Jak na kontingenčky. Doufám, že jsem vás přesvědčil o tom, že tento nástroj umí spoustu užitečných možností. Všemu se podrobněji věnuji i na mých školeních, na kterých vás rád uvidím, stačí mne kontaktovat přes stránky www.itlektor.cz.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top