Zkušenost s Microsoft Certified Application Specialist

Měl jsem tu možnost absolvovat 4 testy certifikací Microsoft Certified Application Specialist (MCAS) a mohu se s vámi podělit o čerstvé dojmy. Pokračujte ve čtení pro získání informací o tomto cerfikátu, průběhu testů atd.

Na úvod by se jistě slušelo říci, co je to MCAS. Jedná se o certifikát vydávaný společností Microsoft. Obsahuje několik testů prokazujících schopnosti na pokročilejší uživatelské úrovni. Z každého testu po jeho úspěšném složení získáte jeden certifikát.

Osobně jsem prošel čtyřmi certifikacemi (Using Word, Excel, PowerPoint, Outlook 2007), všechny jsou v angličtině, ale formulace zadání není nijak složitá. Paradoxně nejtěžší mi přišel Outlook, přestože je zdánlivě nejjednodušší. Řeknete si, co na tom může být, posílat emaily a udělat si kalendář? Testy ale vyžadují pokročilé schopnosti, manipulace s úkoly, plánování, je kladen důraz na skupinovou komunikaci a vzájemnou koordinaci, stejně jako je to vyžadováno v praxi. Právě z Outlooku bylo navíc nejvíce otázek bez rozdílu v časovém limitu. Pokud se chystáte na zkoušky MCAS, možná vám pomohou následující informace. Na každou zkoušku máte 50 minut. Testy běží ve speciální aplikaci, která sleduje a vyhodnocuje prováděné úkony, porovnává je se zadáním a na základě zvoleného způsobu a dosažení požadavku jste ohodnoceni. Počet otázek se různí, ale každý test obsahuje cca 20-30 otázek. Na zpracování máte, jak už jsem psal, 50 minut. Čas se počítá stále, ať čtěte zadání, hledáte způsoby řešení, děláte opravy v případě omylu, přemýšlíte atd. Možná se vám stane, že čas se v tomto případě stane vašim velikým nepřítelem, minuty utíkají jako voda.

Nyní bych zmínil koncept, na němž jsou testy založeny a jaké znalosti zhruba potřebujete. Jedná se o produkty Office verze 2007, důraz je kladen hlavně na rychlou orientaci v novém Pásu karet (nabídky), nastavení aplikací a schopnosti volit rychlou a efektivní cestu k dokončení úkolu. Nevyplňujete otázky, dle zadání pracujete s aplikací, provádíte úpravy na dokumentu apod. Zadání je poměrně snadno definované, takže vám postačí hledat v Pásu karet tu správnou volbu a poté ji použít. Každá otázka se dá restartovat bez ztráty bodů, než odkliknete konečnou podobu řešení. Čas ale zastavit nemůžete. Pokud nevíte nějakou otázku, můžete ji přeskočit a vrátit se k ní zpět po dokončení všech ostatních, což je příjemné pro uchování potřebného času. Co je důležité, nemůžete používat žádné materiály ani nápovědu aplikace, protože je zablokovaná.

Poté, co vyřešíte, resp. přeskočíte všechny úkoly, uvidíte bodové výsledky, ty budou zároveň systémem odeslány do firmy Microsoft. Úspěšným řešitelům budou poštou zaslány vyhotovené certifikáty, s nimiž se mohou hrdě pyšnit. Není to totiž tak snadná záležitost, jako např. certifikace ECDL.

Pokud se na MCAS chystáte, přeji vám mnoho zdaru, s vašimi dojmy se můžete se mnou podělit prostřednictvím kontaktního formuláře, budu jedině rád. Další informace přímo na stránkách Microsoftu.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top