Další díl seriálu Jak na kontingečky vás seznámí s vytvářením vlastních výpočtů, pomocí tzv. Počítaného pole. Bez zásahu do zdrojových dat vznikne nový sloupec se vzorcem. Naučíte se, jak takové pole do tabulky přidat, či jak ovlivnit zdrojová data a následně kontingenční tabulku aktualizovat. Pokud vám tento článek pomůže, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.


Zdrojový soubor pro vlastní vyzkoušení si můžete zdarma stáhnout zde, hotový soubor najdete zde.

Navštivte souhrnnou stránku věnovanou tomuto seriálu.

Přepis hlasového záznamu: 

Pokud již nějakou dobu používáte kontingenční tabulku, jejíž základy jsme si ukázali v předchozích dílech, možná jste narazili na potřebu vytvářet v ní nové výpočty. Mám na mysli třeba nové sloupce, které z jiných sloupců spočítají novou hodnotu. Takového sloupci říkáme počítané či výpočtové pole a nyní si ukážeme jak na to.

Před sebou vidíme kontingenční tabulku s cenou služebních cest do jednotlivých zemí. Chtěli bychom vyjádřit hodnoty v Eurech. Nechci měnit původní data a napsat vzorec do vedlejších buněk (mimo kontingenční tabulku) je sice možné, ale neefektivní z hlediska budoucích úprav. Proto použijeme vestavěný nástroj pro tyto účely, na kartě Analýza ve skupině Výpočty aktivujeme tlačítko Pole, položky a sady a zde Počítané pole. Můžete vytvořit zcela nový sloupec se vzorcem. Pojmenujeme ho „EURA“ a do vzorce zadáme existující pole Částka a vydělíme kurzem za Euro. Bohužel nemůžeme používat funkce ani odkazy do buněk. Potvrdíme tlačítkem OK a pole se do kontingenční tabulky přidá. Nezobrazí-li se automaticky, přetáhneme ho do sekce Hodnoty. Nezapomeneme změnit požadovaný formát. Takto vypočítané pole umí zobrazit vždy jen součty, ostatní funkce jsou nedostupné.

Chceme-li počítané pole odebrat, opět jej musíme najít stejnou cestou jako při jeho vytváření. Zde ho poté odstraníme.

Kdyby něco nefungovalo, pořád máte možnost do zdrojové tabulky přidat sloupec se vzorcem a kontingenční tabulku následně aktualizovat.

Příště se podíváme na filtrování a průřezy, do té doby zkoušejte představené funkcionality a otázky směřujte pod video.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *