Poslední díl seriálu Jak na kontingečky představuje vychytávky, které se nevešly do předchozích epizod a stojí za to se s nimi seznámit. Dovíte se např. jak vyplnit prázdné buňky hodnotou nulou, jak vygenerovat detail hloubkové analýzy a jak aktualizovat či rozšířit zdrojovou tabulku. Pokud vám tento článek pomůže, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.


Zdrojový soubor pro vlastní vyzkoušení si můžete zdarma stáhnout zde, hotový soubor najdete zde.

Navštivte souhrnnou stránku věnovanou tomuto seriálu.

Přepis hlasového záznamu: 

Jsme v posledním díle videoseriálu a ukážeme si užitečné vychytávky, které se nevešly do předchozích epizod. Začneme tím, jak v hotové kontingenční tabulce aktualizovat data. Ve zdrojovém listu změníme nějakou hodnotu a tuto změnu potřebujeme zanést i do výpočtu v kontingenční tabulce. K aktualizování nedochází automaticky, stačí však do ní kliknout pravou myší a zvolit Obnovit. Dále se stává, že do zdrojové tabulky postupně přibývají řádky i nové sloupce. Aby tyto změny zachytila i kontingenční tabulka, je nutné v nastavení změnit velikost zdrojové tabulky přes kartu Analýza > Změnit zdroj dat. Nyní můžeme přeoznačit aktuální tabulku. Pro usnadnění je možné označit rovnou celé sloupce, pokud tabulka s nadpisy začíná v prvním řádku listu, a tím do výběru automaticky zahrnujeme i budoucí přibývající řádky a poté už stačí jen data aktualizovat volbou Obnovit.

Podívejme se také do nastavení možností kontingenční tabulky. Klikneme pravou myší do ní a zvolíme Možnosti kontingenční tabulky. Zde najdeme např. možnost jak automaticky vyplnit všechny prázdné buňky bez výpočtů hodnotou 0 či jinou zvolenou, a to platí i pro hodnoty obsahující chybu.

Máme-li v tabulce zapnuté rozložení ve formě tabulky, připomínám cestu přes kartu Návrh > Rozložení sestavy > Zobrazit ve formě tabulky, může se hodit v nastavení zaškrtnout volbu Sloučit a vycentrovat buňky s popisky. Dojde tím ke sloučení nadpisů skupin informací, ale jde jen o optickou záležitosti.

Poslední vychytávkou, co vám chci ukázat, je tzv. Hloubková analýza. Stačí poklepat do kteréhokoliv čísla v kontingenční tabulce a vytvoří se nový list s řádky z původní zdrojové tabulky, z nichž bylo číslo vypočítáno. Kdykoliv tedy můžeme dohledat detaily ohledně zdroje námi zvoleného výsledku. Tento list už není provázán s daty, ale můžeme jej použít pro kontrolu nebo jej později smazat.

Tím se dostáváme ke konci seriálu Jak na kontingenčky. Doufám, že jsem vás přesvědčil o tom, že tento nástroj umí spoustu užitečných možností. Všemu se podrobněji věnuji i na mých školeních, na kterých vás rád uvidím, stačí mne kontaktovat přes stránky www.itlektor.cz.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *