45. Videonávod – Jak na kontingenčky: Seskupování hodnot

Další díl seriálu Jak na kontingečky vás seznámí s možnostmi seskupování hodnot podle datumů nebo číselných intervalů. Můžete tak jednoduše zobrazit souhrny podle období v roce, třeba pro každý měsíc či čtvrtletí. Také sledovat hodnoty v intervalech po tisících či v jiných řádech. Pokud vám tento článek pomůže, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.

Zdrojový soubor pro vlastní vyzkoušení si můžete zdarma stáhnout zde, hotový soubor najdete zde.

Přepis hlasového záznamu: 

Z předchozích dílů již víte, jak vytvořit a nastavit základní kontingenční tabulku. Téma Seskupování hodnot, které si v tomto tutoriálu ukážeme, vyžaduje správně zvolená data, a proto si uděláme kontingenčku úplně novou. Použijeme pro ni opět námi známou tabulku služebních cest. Jen pro připomenutí, kontingenční tabulku vytvoříme tak, že se postavíme do zdrojové tabulky, na kartě Vložení zvolíme tlačítko Kontingenční tabulka, zkontrolujeme nastavení a potvrdíme volbou OK.

První možnosti seskupování vyzkoušíme na datumech. Přetáhneme pole Datum platby do sekce Řádky a pole Částka do sekce Hodnoty. Výsledný souhrn ukazuje celkové náklady na cestu po dnech. Bylo by ale mnohem lepší sečíst částky po měsících, či letech. A právě k tomu je v kontingenční tabulce možnost jednoduchého seskupování. Stačí do datumů kliknout pravou myší a zde zvolit Seskupit. Protože Excel rozpozná, že se jedná o datumy, nabídne smysluplné možnosti pro souhrn podle období. Lze vybrat i více voleb, my zkusíme Roky a Měsíce. Jakmile nastavení potvrdíme, kontingenční tabulka jednoduše vypočítá celkové souhrny.

Vrátím tabulku zpět do výchozí prázdné podoby a zkusíme ještě druhou možnost. Tentokrát přetáhněme do sekce Řádky pole Částka a do sekce Hodnoty pole ID. Rozumíme tomu tak, že nám kontingenční tabulka ukazuje četnost jednotlivých částek. Taková informace zatím nemá valnou vypovídací hodnotu. Můžeme ale seskupit částky tak, aby se sečetly podle intervalů např. po 20 000. Klikneme pravou myší na částky, zvolíme Seskupit. Excel pochopí, o co nám jde a nabídne tvorbu intervalů. Můžete si nastavit počáteční a konečnou hodnotu a také přírůstek. Nastavme meze 0 až 100 tisíc, změna bude 20 000. Po potvrzení už uvidíme výsledek.

Další triky u seskupování vás rád naučím na mých školeních. Příště se můžete těšit na ukázku tvorby vlastních vzorců v kontingenční tabulce, aniž byste museli měnit zdrojová data.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top