Seriál Jak na kontingenčky pokračuje dílem Karta Návrh. V tomto návodu se dovíte jak snadno změnit grafickou podobu, rozložení tabulky do více sloupců a jak vypnout souhrny. Pokud vám tento článek pomůže, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.


Zdrojový soubor pro vlastní vyzkoušení si můžete zdarma stáhnout zde, hotový soubor najdete zde.

Navštivte souhrnnou stránku věnovanou tomuto seriálu.

Přepis hlasového záznamu: 

V tomto dílu se podíváme na zoubek kartě Návrh, která v hotové kontingenční tabulce umí změnit vzhled a rozložení informací. Před sebou vidíme data o služebních cestách zaměstnanců do různých zemí. Než začneme s úpravou, přidáme do sekce Řádky pod Země ještě pole Jméno, abychom viděli dvě úrovně seskupení, tedy částky za služební cesty podle toho, do jaké země a kým byla uskutečněna.

Když stojíme myší v kontingenční tabulce, na Pásu karet vidíme na konci dvě záložky: Analýza (ve starších verzích Možnosti) a Návrh.
Projdeme si některé zajímavé ikony karty Návrh, začneme hned volbou Souhrny. Tato ikona umožňuje rozhodnout, zda chceme vidět mezisoučty pro jednotlivé země a zda má být takový souhrn v horní či dolní části skupiny.
Celkové součty se ukazují vždy na kraji kontingenční tabulky, buď pod sloupci, nebo vedle řádků. I ty můžeme vypnout.

Chceme-li změnit rozložení seskupených informací, v našem případě Země a Jméno, použijeme tlačítko Rozložení sestavy. Zde jsou tři základní režimy. Režim kompaktní je momentálně aktivní a umožňuje vidět více skupin zdánlivě stále v jednom sloupci, jen s mírným odsazením podúrovní. Forma Tabulky a Osnovy jsou si velmi podobné, ale umístí skupiny vedle sebe do více sloupců, což se hodí zejména při kopírování dat z kontingenčky do klasické tabulky. K tomu ještě přidáme možnost Opakovat všechny popisky položek, aby druhá a další buňka v rámci pole Země nezůstaly prázdné.

Nakonec už jen změníme grafický styl na takový, který se nám líbí. A teď už si vše vyzkoušejte sami.
Příště se podíváme na využití Filtru sestavy neboli stránkového pole. Umí totiž z jedné kontingenční tabulce vytvořit několik dalších podle zvolených parametrů.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *