Další díl seriálu Jak na kontingečky vás seznámí s tvorbou a možnostmi Kontingenčního grafu. Naučíte se pár šikovných vychytávek a poznáte výsečový graf s dílčí výsečí. Pokud vám tento článek pomůže, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.


Zdrojový soubor pro vlastní vyzkoušení si můžete zdarma stáhnout zde, hotový soubor najdete zde.

Přepis hlasového záznamu: 

Hlavní možnosti kontingenčních tabulek jsme si již předvedli v předchozích sedmi dílech, nyní se podívejte na kontingenční graf. Pro vizualizaci dat z kontingenční tabulky stačí použít možnost na kartě Analýza > Kontingenční graf, či rychleji kombinací kláves ALT+F1.

Od běžného grafu se tento liší hlavně v tom, že je vytvořen právě z kontingenční tabulky a je s ní nadále spojen. Kdykoliv provedeme úpravu v kontingenční tabulce, projeví se to i do grafu a naopak. V kontingenčním grafu máme k dispozici pole pro filtrování a také všechny 4 sekce polí. Pro skrytí tlačítek filtrů např. kvůli tisku použijeme kartu Analyzovat a vypneme Tlačítka polí.

Na kartě Návrh nyní změním typ grafu na výsečový a vyberu si hezký styl. Aktivuji popisky hodnot u jednotlivých výsečí a změním zobrazení na procenta.

Změním typ grafu znovu, tentokrát na Výsečový s dílčí výsečí. Pravou myší klikneme na jednu z výsečí, zvolíme Formát datového bodu. Nastavíme dílčí výseč tak, že řady rozdělíme podle procentuální hodnoty a nastavíme hodnoty menší než 10%.

Změníme nadpis grafu na Srovnání výdajů na cesty, legendu umístíme pod graf, změníme barevné nastavení, graf přesuneme k tabulce a zvětšíme ho.

Vedle grafu ještě vložíme Průřez, představený v předchozích dílu, kartou Analyzovat, Vložit průřez a zvolíme pole Země pro jednoduché filtrování. Po výběru některé země vidíme, že se mění graf i kontingenční tabulka.

Kdybychom chtěli graf odstranit, označíme jej za okraj a stiskneme klávesu Delete.

Příště se podíváme na způsob, jak sloučit více tabulek je do jedné kontingenční, tak se nezapomeňte dívat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *