48. Videonávod – Jak na kontingenčky: Kontingenční graf

Další díl seriálu Jak na kontingečky vás seznámí s tvorbou a možnostmi Kontingenčního grafu. Naučíte se pár šikovných vychytávek a poznáte výsečový graf s dílčí výsečí. Pokud vám tento článek pomůže, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.

Zdrojový soubor pro vlastní vyzkoušení si můžete zdarma stáhnout zde, hotový soubor najdete zde.

Přepis hlasového záznamu: 

Hlavní možnosti kontingenčních tabulek jsme si již předvedli v předchozích sedmi dílech, nyní se podívejte na kontingenční graf. Pro vizualizaci dat z kontingenční tabulky stačí použít možnost na kartě Analýza > Kontingenční graf, či rychleji kombinací kláves ALT+F1.

Od běžného grafu se tento liší hlavně v tom, že je vytvořen právě z kontingenční tabulky a je s ní nadále spojen. Kdykoliv provedeme úpravu v kontingenční tabulce, projeví se to i do grafu a naopak. V kontingenčním grafu máme k dispozici pole pro filtrování a také všechny 4 sekce polí. Pro skrytí tlačítek filtrů např. kvůli tisku použijeme kartu Analyzovat a vypneme Tlačítka polí.

Na kartě Návrh nyní změním typ grafu na výsečový a vyberu si hezký styl. Aktivuji popisky hodnot u jednotlivých výsečí a změním zobrazení na procenta.

Změním typ grafu znovu, tentokrát na Výsečový s dílčí výsečí. Pravou myší klikneme na jednu z výsečí, zvolíme Formát datového bodu. Nastavíme dílčí výseč tak, že řady rozdělíme podle procentuální hodnoty a nastavíme hodnoty menší než 10%.

Změníme nadpis grafu na Srovnání výdajů na cesty, legendu umístíme pod graf, změníme barevné nastavení, graf přesuneme k tabulce a zvětšíme ho.

Vedle grafu ještě vložíme Průřez, představený v předchozích dílu, kartou Analyzovat, Vložit průřez a zvolíme pole Země pro jednoduché filtrování. Po výběru některé země vidíme, že se mění graf i kontingenční tabulka.

Kdybychom chtěli graf odstranit, označíme jej za okraj a stiskneme klávesu Delete.

Příště se podíváme na způsob, jak sloučit více tabulek je do jedné kontingenční, tak se nezapomeňte dívat.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top