Transpozice tabulky

Máte špatný směr tabulky a nechce se vám přepisovat buňky ze sloupce do řádku? Stačí využít jednoduchý trik a Excel udělá vše co je třeba. Přečtěte si v tomto návodu, co je třeba udělat. Pokud vám návod pomohl, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.

Transpozice

Může nastat případ, kdy máme vyplněné buňky vedle sebe (v řádku) a z nějakého důvodu je chceme mít pod sebou (ve sloupci) či naopak. Podobně můžeme chtít převrátit celou tabulku o 90 stupňů, prohodit řádky a sloupce. Řádkové tabulky (s nadpisy jednotlivých řádků) jsou pro Excel v mnoha případech nepoužitelné, nepodporují totiž např. filtrování či tvorbu kontingenční tabulky. Proto je v takovém případě vhodné tabulku obrátit do sloupcové podoby.

Všechny výše zmiňované situace vyřeší metoda „transpozice„. Aplikujte tento postup:

  1. Označte oblast, kterou potřebujete převrátit.
  2. Proveďte příkaz Kopírovat (např. přes CTRL+C).
  3. Klikněte do prázdné buňky, od které se má začít vyplňovat převrácená oblast.
  4. Proveďte příkaz Vložit jinak > Transponovat.
  5. Ukončete režim kopírování klávesou Escape.

Celý postup si prohlédněte na animaci níže.

Transpozice
Transpozice

Funkce TRANSPOZICE

V některých případech pracujeme ve vzorcích se špatně orientovanou oblastí, která musí být pro správný výpočet rovněž převrácená. Není nutné oblast pomocí výše uvedeného postupu transponovat, do výpočtu lze oblast převrátit pouze „jako“ pomocí speciální funkce Transpozice. S touto funkcí se setkáváme v oblasti „maticových“ vzorců.

=TRANSPOZICE(Pole)

  • pole … oblast buněk, kterou chceme převrátit

Výsledkem funkce TRANSPOZICE je více oblast vícero buněk, a to vždy převrácená o 90 stupňů oproti původní oblasti. Převod je však proveden pouze pro potřeby výpočtu a reálně se s tabulkou tedy nic viditelného nestane.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top