25. Videotutorial – convert numbers with spaces

Sorry, this entry is only available in Czech.

7 Comments

 • Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat zda je možné rozdělit v jedné buňce Jméno a Příjmení které jsou spojeny bez mezery v jedné buňce (výstup ze SAPU). Na každém řádku je Jméno a Příjmení o jiném počtu znaků. Daly by se nějak použít tyto funkce? Myslím tím funkce “HLEDAT” kde do argumentu “CO” by se zadal nějaký znak pro obecně velká písmena?

  Reply
  • Dobrý den, to je zajímavý příklad. Bude to chtít tuto poměrně komplikovanou funkci, ale funguje to. Předpokládám, že máte českou verzi, v anglické se funkce jmenují jinak.
   1) mějme celé jméno v buňce A1
   2) do buňky B1 dáte tento vzorec, ale musíte ho potvrdit trojhmatem CTRL+SHIFT+ENTER: =ZLEVA(A1;SMALL(NAJÍT(ZNAK(ŘÁDEK(NEPŘÍMÝ.ODKAZ("65:90")));A1&"ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ");2)-1)
   3) do buňky C1 dáte tento vzorec, potvrzený klasicky přes ENTER: =NAHRADIT(A1;1;DÉLKA(B1);"")
   4) oba vzorce klasicky zkopírujeme dolů na všechna jména

   Reply
   • Dobrý den,
    ještě bych měl dotaz na popis té funkce a tech vnořených funkcí, bylo by možné je popsat, pokud to tedy není pracovní tajemství.

   • Jednotlivé funkce lze procházet tím, že v buňce se vzorcem otevřete průvodce funkcí (Vzorce > fx Vložit funkci) a poté jednotlivým klikáním v řádku vzorců na názvy funkcí ve vzorci se zobrazí jejich popis. Také můžete postupně procházet jednotlivými kroky výpočtu přes kartu Vzorce > Vyhodnocení vzorce.

   • Jde mi o případ kdy jméno a příjmení začíná na stejné písmeno, nebo v případě že jedno začíná na písmeno s háčkem (Č,Š,Ř,Ž),tak to cílený efekt neudělá.
    Pokud to správně chápu tak nepřímý odkaz odkazuje na symboly v sadě stejné jako jsou ve Wordu? Kde tedy velká písmena s háčky nejsou proto v těchto případech funkce nefunguje.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top