Excel percentage tutorial

Many people ask how to work with a percentage in Excel. There’s no science – read this short tutorial, which I have prepared for you. Learn how to work with percentages calculations, how to change the number format to percentage, and add a % symbol directly using your keyboard. If this guide has helped you, become a fan on Facebook and recommend this site to your friends, it can be useful for them too.

The first thing is to understand how Excel uses percent. Believe that number registered with the percent symbol (%) or a number formatted as a percentage has the same importance as a decimal number. It is particularly suitable in formulas in Excel.

E.g. in cell A2 let us have the value of total revenue. In cell B2, enter a percentage or decimal number (both will have the same meaning for the formula). Income tax (Daň z příjmu) is then calculated as the product of rate (sazba) and income (příjem). Income after tax as income minus income tax. In the first row of the figure shown below we see the formula, then the second contains results for comparison.

It is important to note that when counting part of the whole it is always the product of a whole and specific percentages.

Example 1

On the second example we show how to calculate the percentages of the total. Let us have values in the table, and their total sum in column B. In column C, calculate their share through a formula Value (Hodnota) divided by Total (Celkem). Calculated results we want to show as the percentage – just select the range and click on the tool bar Format (version 2003 and earlier) or the Home tab (version 2007 and higher) in Excel to find the icon with the percent (% percentage format). The result will look like in column D.

Example 2

Format of percent always each number or formula multiplies by * 100 and then adds the % symbol. Number 0.5 formatted as percent sets to 50%, number 0.01 will be 1% and the number 1 is 100% in percentage.

Symbol % is sometimes necessary to write directly from the keyboard. But be careful when writing it, the icon in Excel for % format is not active because it can be be applied to the cell only after we confirm the contents of the cell (pressing Enter).
Directly from keyboard: symbol % can be found on the keyboard together with the Shift + = (Shift simultaneously and equals), depending of your keyboard language setting.

Similar posts about this topic

23 Comments

 • Dobrý den,chci poprosit o radu. Jaký vzorec použiju, když vím hodnotu celkem, vím kolik je to procent a potřebuji vypočítat hodnotu.Děkuji moc za radu

  Reply
  • Dobrý den, nevím jestli jsem Váš dotaz úplně pochopil, ale mohou nastat např. tyto případy.
   1) Známe částku např. 100 Kč, která reprezentuje 100%. A nás zajímá 5% z této částky, vzorec poté může být = 100*5% nebo = 100*0,05, výsledkem bude 5 Kč. Místo čísel lze dosadit odkazy na buňky.
   2) Známe častku 96 Kč, která reprezentuje 120% (např. částka s DPH) ze základu 100%. Základ poté vypočítáme jako = 96/120% nebo = 96/1,2. Výsledkem bude 80 Kč částka bez DPH. Opět je možné čísla zaměnit za odkazy na buňky.

   Reply
 • Dobrý den,

  mockrát Vám děkuji za tento návod. Až tady jsem našla přesně to, co jsem hledala a navíc jsem i pochopila princip výpočtu 🙂
  Díky moc!!

  Reply
 • Dobrý den,

  ráda bych se zeptala – mám v Excelu úkoly k procvičení, konkrétně v knize jízd, kde je uvedena spotřeba v l/100km, počet ujetých km, cena za 1l, cena v Kč celkem. Úkol zní vypočítat procento výdajů. Nejdříve v číselné hodnotě, poté převést na %. Prosím o radu, jak to mám vypočítat.

  Děkuji

  Reply
  • Dasa:
   Dobrý den,
   pokud se ptáte, jak u každé jízdy spočítat podíl ceny za jízdu a celkové částky, jedná se o vzorec =jízda / celkem. Poté výpočet naformátujete na procenta %. Aby se vzorec dal zkopírovat na celý sloupec, u buňky odkazující na celkovou částku umístěte symbol $ klávesou F4.

   Reply
 • Dobrý den,

  asi jsem se špatně vyjádřila v jednom sloupci je Celková spotřeba (v litrech), v dalším Cena v Kč (za ujeté km), a další sloupec se nazývá Procento výdajů a do něj se má vložit vzorec.
  Cvičení je na procvičení absolutní odkazu (F4).

  Ještě jednou děkuji

  Reply
  • Dasa: Ano to je ono. Do sloupce procento date vzorec = bunka s Cenou v KC / bunka s celkovym souctem castek (u teto bunky umistite v adrese dolary $ pomoci klavesy F4). Vysledek muzete zmenit ikonkou pro procenta.

   Reply
 • Dobrý deň chcela by som sa Vás spýtať či by ste mi nevedeli poradiť ako môžem v exceli výpočítať niečo podobné ako toto.

  Pracovník za celú zmenu, ktorá trvá 11h15m má vyrobiť 1943ks výrobku podľa stanovených papierov má na 1hodinu stanovené 173ks toho výrobku. On však vyrobí za 1h 30m 320 ks a chce zistiť na koľko percent odviedol prácu. Potom dostane iný výrobok kde ma za 11h15m stanovených 2930ks keby robil len tento jeden výrobok ale on nerobí stále ten istý robí vždy nejaký iný, podľa papierov má tiež stanovené na 1h 260 ks vyrobiť on však vyrobí za 3h a 40m 982ks a chce vedieť koľko percent predstavuje jeho práca keby za svoju zmenu ktorá trvá 11,15m vyrobí niekoľko iných druhov výrobkov a každý jeden výrobok by robil v inom časovom intervale koľko by bola celkova percentuálna hodnota jeho vykonanej práce. Snáď som to napísala správne na pochopenie.

  Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top